Jak prać pieluchy wielorazowe?

Rodzice rozważający zakup pieluszek często zastanawiają się, czy pranie pieluch wielorazowych jest uciążliwe oraz jak sobie z tym radzić. Pranie pieluszek kojarzy się to często ze sporym zużyciem wody, a także obawą o bakterie. Wydaje im się, że będą zmuszeni do gotowania pieluch, czy nawet prasowania, jak w przypadku pieluch tetrowych. Na szczęście w przypadku pieluch wielorazowych nie jest to potrzebne!

Pranie pieluch wielorazowych

Po zdjęciu pieluchy wielorazowej z pupy dziecka należy ją wrzucić do wiaderka, bądź woreczka na brudne pieluszki. Jej zawartość wcześniej strzepujemy do toalety oraz spłukujemy chłodną wodą, by wstępnie oczyścić i nie utrwalić plam na pieluszce. Pieluch wielorazowych nie namaczamy – po prostu oczyszczamy, a kolejno zabezpieczamy je w wiaderku lub worku.

W czym prać pieluchy wielorazowe?

Stawiając na ekologiczne podejście zapominamy o zwykłych proszkach do prania. Zwykłe proszki ciężko się wypłukują, a na dodatek mogą podrażnić delikatną skórę i wywołać alergie u Twojego dziecka. Materiały wykonane z konopi mogłyby również ulec uszkodzeniu. Z myślą o naturalnym środowisku, a przede wszystkim o dziecku należy wybrać ekologiczne proszki do prania Bio-D. Właściwości hipoalergiczne proszków sprawiają, że nie musisz obawiać się uczuleń na skórze. Co więcej ekologiczne proszki do prania Bio-D idealnie nadają się również do ubranek, czy innych tekstyliów, z których korzystasz w trakcie codziennej opieki nad dzieckiem.

Pranie pieluch wielorazowych rozpoczynaj od ustawienia odpowiedniej temperatury – w tym przypadku będzie to od 40-sytu do maksymalnie 60-ciu stopni Celsjusza. Dbając o materiał PUL, obroty wirowania nie mogą przekroczyć 800 obrotów na minutę. Warto zaopatrzyć się również w dodatek antybakteryjny do prania Nappy Fresh, który da Ci 100%-tową pewność, że wszelkie bakterie zostały usunięte w trakcie prania pieluszek. Wystarczy dodać jedną łyżkę stołową do każdego prania!

Warto również podkreślić, iż do prania pieluszek wielorazowych nie używamy płynów do płukania, zmiękczaczy, czy wybielaczy, bowiem mogą one zatłuścić pieluszkę co prowadzi do zmniejszenia chłonności oraz przeciekania. Jeśli jednak użyliśmy, któregoś z produktów, pieluszkę należy namoczyć używając do tego wody z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wyprać i wypłukać. Pory pieluszki powinny zostać odblokowane, a co za tym idzie chłonność wróci do wcześniejszego stanu. Po takim zabiegu możesz wykonać test wlewając do pieluszki szklankę wody. Sprawdzisz dzięki temu, czy dobrze chłonie i jest bezpieczna przed przeciekaniem.

Czy pieluchy wielorazowe należy gotować i prasować?

Nic z tych rzeczy! Nie musisz obawiać się bakterii colli, bowiem giną już w temperaturze 60 stopni, gdy dodajesz detergentu (po 25 minutach prania), bądź już przy 40 stopniach, jeśli wybierzesz dodatek antybakteryjny Nappy Fresh. Jak więc widzisz gotowanie pieluch wielorazowych jest kompletnie niepotrzebne. Wysoka temperatura mogłaby nie tylko podnieść koszty rachunków elektrycznych, jak i uszkodzić materiał, z którego wykonana jest pieluszka. Wielorazowych pieluch ekologicznych również nie prasujemy. Materiał z pewnością uszkodziłby się, a chłonność byłaby mocno ograniczona.