Ekologiczne wychowanie dziecka

W dzisiejszych, szczególnie zorientowanych na ochronę środowiska naturalnego czasach przy rosnącej świadomości ekologicznej, a wręcz mody na bycie eko, naturalnym staje się ekologiczne wychowanie oraz pielęgnacja dziecka niemal od pierwszych dni jego życia.

Coraz więcej rodziców jest świadomych wartości, które może przekazać maluchom w kontekście dbałości o najbliższe otoczenie oraz sposobu życia i kreowania egzystencji polegającej w znacznej mierze na trosce i wspomaganiu środowiska naturalnego. Ekologiczne dziecko to maluch, który od samego początku otaczany jest przedmiotami w stylu eko, dzięki czemu wzrasta w naturalnej potrzebie życia w stylu eko.

Ekologiczne dziecko od pierwszych chwil życia

Ekologia dzieci to bardzo szeroki temat, jednakże warto poświęcić mu nieco więcej czasu. Wbrew pozorom ekologiczne wychowanie dziecka nie nastręcza wielu problemów, wymaga jednakże świadomego i zaangażowanego podejścia rodziców decydujących się na taki krok już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka. W tym wypadku ekologiczne dziecko to wybór możliwie naturalnych kosmetyków do codziennej higieny i pielęgnacji. Doskonałym przykładem pielęgnacji w stylu eko są kremy, mleczka, mydła czy fluidy nieperfumowane, bezzapachowe wykonane z bezpiecznych materiałów pochodzenia roślinnego, jak wyciągi roślinne, oleje z owoców oliwy, migdałów czy orzechów, ekstrakty z bawełny oraz wszelkie produkty pochodzenia organicznego. Dobrym przykładem myślenia ekologicznego jest stosowanie ekologicznych pieluch jedno lub wielorazowych wykonanych z wysokiej jakości materiałów, jak bawełna czy bambus. Całkowicie biodegradowalne, rozkładające się pieluchy eko nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, a dzięki wykorzystaniu do ich produkcji wysoko przetworzonych materiałów pochodzenia naturalnego przyczyniają się do zmniejszenia nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego.

Ekologiczne wychowanie w duchu empatii dla wszystkich stworzeń

Ekologia dzieci to również, a może przede wszystkim, prawidłowe zabezpieczenie jego psychicznego i społecznego rozwoju, a tym samym ekologiczne wychowanie od pierwszych dni życia. W przypadku niemowląt będzie to częste noszenie na piersi czy plecach rodzica, czyli popularne kangurowanie w nosidełku lub gęsto tkanej, bawełnianej chuście. Wzmacniając poczucie bezpieczeństwa dziecka rodzice inwestują w jego prawidłowy rozwój psychologiczny oraz wzmacniają poczucie otwartości na świat, innych ludzi i ich potrzeby, a także – dzięki spacerom po trudno dostępnych wózkiem terenach leśnych – od samego początku pomagają nawiązać dziecku bliski kontakt z naturą.

Ekologiczne wychowanie w przypadku starszych dzieci to wybór zabawek wykonanych z produktów naturalnych, jak drewno czy wiklina, wspólne obserwowanie zachowania zwierząt i ptaków w ich środowisku naturalnym, czy wreszcie umożliwienie dziecku posadzenia własnej rośliny, pielęgnowanie jej na miarę dziecięcych możliwości i obserwowanie naturalnego rozwoju. Ekologiczne dziecko powinno naśladować rodziców w codziennej dbałości o środowisko naturalne. Może obserwować i pomagać segregować odpadki, a także uczyć się ograniczać ilość niepotrzebnych produktów oraz – co szczególnie atrakcyjne dla malucha – sypać ziarno dla ptaków w miejscach do tego przeznaczonych, a tym samym rozwijając poczucie empatii wobec zwierząt.

Czytaj również: Kosmetyki Naturalne Biolane – dowiedz się czy warto stosować